خانه چطوری میتونم... قالیشویی از قالیشویی تا بهترین قالیشویی!

از قالیشویی تا بهترین قالیشویی!

قالیشویی

قالیشویی موضوعی که در شب عید ذهن شما را درگیر می‌کند. اگر فرش و قالی‌های خود را قصد دارید به یک قالیشویی خوب و مطمئن بسپارید در این نوشته قصد داریم تا همه مواردی که لازم است برای یک انتخاب خوب بدانید را ارائه کنیم تا در نهایت بتوانید بهترین تصمیم را برای شستشوی فرش خود اتخاذ کنید.

شستن فرش موضوع مهمی است، چرا که فرش کالای گرانبهایی است و حتی در برخی موارد فرش یادگار دوران‌های گذشته است که باعث می‌شود نگرانی ما برای حفظ سلامت آن دو چندان شود. همچنین هر روز نیز از آشنایان و همسایگان موضوعات مختلفی را می­شنویم که فرش خود را به یک قالیشویی سپرده‌اند و موقع تحویل فرش گاها مشکلاتی برای فرش آنها به وجود آمده است. مشکلاتی همچون قاطی شدن رنگها که در عمدتا فرش دستباف در معرض این خطر است. مشکلات دیگری همچون پاره شدن فرش یا کج شدن فرش که عمدتا مشتری‌ها اظهار می‌کنند که فرش تاب برداشته است. در مواردی نیز گفته می‌شود که فرش پس از تحویل انگار جان فرش رفته و فرش پوسیده شده است. موارد شایع‌تری نیز همچون تمیز شسته نشدن فرش یا وجود برخی لک‌ها بر روی فرش نیز از شکایت‌های معمول مشتریان است. صد البته که قالیشویی‌ های معتبری نیز وجود دارد که ضمن شستشوی عالی فرش، رضایت مشتری را کاملا جلب می‌کنند.

قالیشویی فرش دستباف ایرانی
فرش دستباف ایرانی

اما چاره کار چیست؟ به هر حال بعد از مدتی فرش کثیف می‌شود. هر چقدر مراقبت هم از فرش کنیم و لکه‌هایی که ایجاد می‌شود را هم پاک کنیم باز فرش بعد از مدت چرک می‌شود و لازم است شسته شود. در ادامه مهمترین نکاتی را که برای انتخاب بهترین قالیشویی‌ لازم است بدانیم را بررسی می‌کنیم. از مرور کوتاهی بر این صنعت شروع میکنیم و فرآیندها و روش‌ها شستشوی فرش را  بررسی می‌کنیم و درنهایت راهکارهای انتخاب قالیشویی خوب را ارائه می‌کنیم.

قالیشویی تهران، ایران و جهان

قالیشویی در تهران صنفی بود که از ابتدا در کنار افزایش تقاضا برای شستشو فرش‌ها و قالی‌ها شکل گرفت. اتحادیه قالیشویی تهران (www.eght1351.com) در سال ۱۳۵۱ شکل گرفت. تنوع درخواست خدمات شستشوی فرش در ایران به علت وجود فرش های بیشمار دست بافت، ابریشمی و موزه ای، با سایر نقاط جهان کمی متفاوت است. بازار خدمات قالیشویی در دنیا بیشتر بر محور قالیشویی در منزل و خدمات قالیشویی صنعتی گردش دارد و دایره‌ی سفارشات خاص بسیار محدود است.

قالیشویی تهران در گذشته
عکس مجله نشنال جئوگرافی از قالیشویی تهران

در سایر کشورها مخصوصا کشورهای حاشیه خلیج فارس که استفاده از فرش رواج دارد نیز واحدهای قالیشویی به شکل متداولی که در داخل شاهد آن هستیم رواج دارد. کشورهایی مثل عمان، بحرین، ایالات متحده عربی و… واحدهای بسیاری مشغول به فعالیت هستند که به صورت مکانیزه نیز فرآیندها خود را مدیریت می‌کنند. در کشورهای اروپایی نیز همچون آلمان که استفاده از فرش رواج دارد، واحدهای قالیشویی شکل گرفته‌اند.

در ایران نیز در نقاط مختلف کشور کارگاه قالیشویی شکل گرفته است. هر یک از این واحدها با توجه به شرایط اقلیمی منطقه از فرآیندهای مختلفی استفاده می‌کنند که در بخش بعدی به آن می‌پردازیم. در خود تهران نیز همانطور که اشاره شد طبق آمار اتحادیه حدود ۳۰۰ واحد صنفی قالیشویی فعالیت دارند. بعضی از قالیشویی‌ها، در طی این سال‌ها شعبات مختلفی را ایجاد کرده‌اند و بعضی نیز شعبه دیگری ندارند. آیا این موضوع یعنی داشتن شعبه در انتخاب قالیشویی و انجام خدمات تاثیر مثبتی دارد؟ چه عواملی به جز قدمت قالیشویی در کیفیت ارائه خدمات نقش دارد؟

فرآیندهای قالیشویی

فرآیندهای قالیشویی نقش مهمی در کیفیت ارائه خدمات دارند. این فرآیند تا چه اندازه از تکنولوژی کمک می­گیرد و تا چه اندازه از نیروی انسانی استفاده می‌کند؟ قالیشویی‌ها چطور این فرآیندها را مدیریت می‌کنند؟ سرعت ارائه خدمات را چه مراحلی از شستشوی فرش و قالی شویی تعیین می‌کند؟

قالیشویی سنتی

در طی سالیان گذشته فرآیندهای قالیشویی چه تغییری کرده است؟ این صنعت نیز مانند سایر بخش‌ها از پیشرفت تکنولوژی بهره برده است. فرآیندهای قبلی در سال‌های گذشته اغلب به صورت دستی انجام میشد. نیروی انسانی نقش بسیاری را در انجام خدمات داشتند. شستشو فرش‌ها اغلب توسط کارگران قالیشویی و توسط یک دستگاه فرچه صورت می‌گرفت. فرش‌ها معمولا کف کارگاه پهن می‌شدند در کنار یکدیگر و پس از خیساندن فرش، توسط یک فرچه که بر روی فرش‌ها جا به جا می‌شد، برس می‌خوردند. سپس کارگران با پارو و آب، کار آبکشی فرش را انجام می‌دادند و در نهایت به آبگیرها منتقل می‌کردند. در اصل مهمترین مرحله شستشوی فرش آبگیری فرش است که در خشک شدن آن تاثیر بسزایی دارد.

قالیشویی سنتی با دستگاه فرچه
شستشوی فرش با روش سنتی

آسیب‌های قالیشویی سنتی

بسیاری از مواردی که شکایت مشتریان را دی پی دارد در واقع متاثر از این مرحله است. به طور مثال برای مرحله آبگیری فرش عمدتا در روش‌های قبلی از آبگیرهای دیگی استفاده میشد که فرآیند زمانگیری داشت چرا که نیاز بود تا چندین فرش داخل دستگاه قرار بگیرد و دستگاه چندین بار روشن و خاموش شود تا فرش‌ها تراز شوند و دستگاه در دور بالا فرش‌ها را آبگیری کند. علاوه بر این فرش‌ها را باید تا می‌کردند تا درون این آبگیر دیگی قرار بگیرد و همین موضوع باعث پارگی فرش یا تاب برداشتن فرش می‌شود.

نکته دیگر این روش در مقایسه با دستگاه‌های مدرن آبگیری قالیشویی، قدرت آن ها در تخلیه آب فرش‌ها است. دستگاه‌های قدیمی اغلب قادر نبودند آب فرش‌ها را به خوبی بگیرند و همین موضوع یعنی ماندن آب بعد از شستشوی فرش باعث پوسیدگی فرش می‌شود. از طرفی آبگیرهای مدرن که در سرعت بالا کار می‌کند آب فرش را با توان و قدرت بیشتری خارج می‌کند که مواد شوینده باقی‌مانده در فرش نیز در این فرآیند به خوبی همراه آب خارج می‌شود.

اقلیم و فرآیندهای قالیشویی

قالیشویی در شهرهای مختلف ایران روش‌های مختلفی دارد. البته اکثر فرآیند از طریق مشابهی صورت می­گیرد اما بعضی ازمراحل تفاوت اساسی دارد. در اکثر مناطق کشور پس از آبگیری فرش آنها را از روی دار آویزان می‌کنند تا خشک شوند. اما تفاوت‌هایی با سایر مناطق دارند. به عنوان مثال در شهرهای شمالی کشور با توجه به رطوبت هوا برای خشک کردن فرش‌ها از خشک‌کن استفاده می‌کنند. این فرآیند اساسی در شستشوی فرش در مطلب جداگانه‌ای به طور کامل پرداخته شده است.

قالیشویی مدرن

در روش جدید شستشوی فرش به صورت اتوماتیک انجام می‌شود. این روش بدون دخالت نیروی انسانی در حین شستشو است. در این روش نیروی انسانی صرفا فرش را به دستگاه منتقل می‌کند و پس از تحویل  از دستگاه نیز وارد آبگیر می‌کند. دستگاه قالیشویی اتوماتیک فرش را توسط یک نوار نقاله به داخل دستگاه منتقل می‌کند.

مزایای شستشوی اتوماتیک

شاید تا به حال شنیده باشید که پس از دریافت فرش از قالیشویی داخل فرش همچنان دانه­های برنج که از قبل ریخته شده مشاهده شود یا انتهای ریشه‌های فرش و گره‌ها تمیز نشده باشد. دستگاه قالیشویی اتوماتیک جدید بعد از ورود فرش بر روی نوار نقاله به داخل دستگاه فرش را میچرخاند و داخل فرش به طور کامل برس می‌خورد. چرخاندن فرش باعث می‌شود چیزهایی که بر روی فرش ریخته شده و به اعماق رفته از فرش خارج شود و ریشه‌ها به طور کامل از هم فاصله بگیرند و شستشو فرش به خوبی صورت گیرد.

دستگاه قالیشویی مدرن
قالیشویی مدرن با دستگاه

ترکیبی از دانش‌های نوین و روش‌های شستشوی سنتی

اکثر قالیشویی های معتبر ایرانی خدمات ویژه‌ای هم در زمینه ی شستشوی فرش های ارزشمند و قیمتی همچون فرش‌های دستبافت، ابریشمی و موزه ای دارند، که اتفاقا مخاطب زیادی هم دارد. در این نوع از شست‌شو، برای حفظ بافت فرش، به جای دستگاه‌های صنعتی ضربه زن جهت غبارگیری، از فرچه های ظریف و دستی استفاده می‌شود. همچنین برای محافظ از تار و پود این گروه فرش‌ها، از شوینده‌های شیمیائی بسیار ضعیف و دارای تکنولوژی نانو استفاده می‌گردد. در موارد خاص، شرکت‌های قالیشویی برای انجام خدمات شستشوی این گروه فرش‌ها، ضمانت‌هایی هم در اختیار خریدار قرار می‌دهند.

در مقایسه فرش ماشینی در برابر قالیشویی صنعتی و شستشوی کاملا مکانیزه مقاوم‌تر بوده و در شستشوی این نوع فرش‌ها تقریبا هیچکدام از حساسیت هائی که در بالا به آنها اشاره کردیم وجود ندارد. آنها در مقابل ضربات دستگاه‌های غبارگیری، مکش و مواد شوینده؛ مقاومت بسیار بالاتری دارند. در نتیجه با روشی کاملا صنعتی و بدون نیاز به منابع انسانی شستشو می‌شوند.

برای انتخاب یک قالیشویی خوب چه نکاتی را مد نظر قرار دهیم.

اکنون فرآیند قالیشویی را به طور کامل توضیح دادیم و شما می‌توانید با آگاهی بهتری نسبت به این موضوع فرش‌های خود را به قالیشویی بسپارید. نکات مهم زیر همواره مد نظر هر فردی است تا فرش خود را با خیال راحت به یک واحد قالیشویی بسپارد.

کیفیت خدمات

همانطور که در اوایل این مقاله اشاره شد، فرش کالای بسیار با ارزشی است پس کیفیت خدمات دریافتی از مهمترین فاکتورهای مورد نظر برای اعتماد به یک قالیشویی است و در ادامه نیز به این موضوع پرداختیم که استفاده از دستگاه قالیشویی مجهز و مدرن تا چه اندازه در ارائه خدمات با کیفیت مهم است. همچنین قالیشویی مجاز که در مطلبی جداگانه به آن به طور کامل پرداخته شده است و عضو اتحادیه است عملا بایستی تمام مسئولیت فرش شما را قبول کند.

در آن مطلب ویژگی‌های یک قالیشویی معتبر را شرح داده‌ایم که بد نیست بعد از پایان این مطلب به آن سری بزنید. نکته دیگری که باید یادآور شد تجربه دیگران در استفاده از این خدمات است. همواره وقتی قصد خرید محصولی تازه یا گرفتن خدمات از جایی را داریم سعی می‌‌کنیم از دوستان و آشنایان یا سایت‌های اینترنتی پیرامون این موضوع تحقیق کنیم. در ادامه به راه‌های پیدا کردن نظرات مشتریان درباره سطح کیفیت واحدهایی که خدمات گرفتند، می‌پردازیم.

قیمت قالیشویی

بعد از کیفیت خدمات از مهمترین فاکتورهای تصمیم‌گیری می‌توان به قیمت قالیشویی اشاره کرد. این هزینه خود از چند بخش جدا تشکیل شده است که در مطلب قیمت قالیشویی به آن پرداخته شده است و اگر بخواهیم به آن اشاره کنیم عمده این هزینه بابت خدمات شستشو است و سایر هزینه‌ها شامل کرایه حمل و خدمات جابجایی است. اتحادیه نیز هر سال نرخ مصوب همان شهر را در سایت خود اعلام می‌کند که می‌توانید برای شهر تهران از اینجا نرخ اتحادیه قالیشویی سال ۹۷ را ببینید. دقت داشته باشید که دریافت فاکتور و طی کردن مبلغ نکته‌ای بسیار مهم است و بعضا مشاهده شده است که واحدهایی با راه‌های مختلف تحت عناوین استفاده از شوینده‌های مخصوص قصد در گرفتن مبلغی مازاد در هنگام تحویل فرش به مشتری دارند پس حتما هنگام ثبت سفارش مبلغ را نهایی کنید.

زمان خدمات قالیشویی

قالیشویی‌ها در طول سال مدت زمان ۴۸ ساعت تا ۷۲ ساعت را برای شستشوی فرش وعده می‌دهند و معمولا در همین مدت هم فرش را تحویل می‌دهند. اما با نزدیک شدن به ایام عید، مخصوصا ماه اسفند تراکم کارها افزایش می‌یابد و این زمان گاها به ده روز افزایش پیدا می‌کند. بهتر است اگر قصد جابجایی یا مواردی از این دست را داریم زمان ارائه خدمات را طی کنیم.

قالیشویی و دنیای امروز اینترنت و موبایل

قالیشویی آنلاین عبارتی است که امروزه بسیار در جستجوهای اینترنتی به چشم می‌خورد. در مطلب جداگانه‌ای تحت عنوان قالیشویی اینترنتی به این موضوع پرداخته‌ایم و در اینجا صرفا همین موضوع را مورد بحث قرار می‌دهیم که این وب‌سایت‌های خدمات آنلاین آیا مفید است و برای چه منظوری ایجاد شده است؟

        برای مقایسه و سفارش آنلاین قالیشویی
        کلیک کنید.

ثبت سفارش قالیشویی آنلاین

صنعت قالیشوئی هم همچون هر کسب و کار دیگری با گسترش سطح پوشش دهی اینترنت و فراگیر شدن این بستر در ارائه خدمات نوین، دستخوش تحولاتی در ثبت سفارش و ارائه خدمات گردید. قالیشویی های قدیمی امروز استفاده از اینترنت و فضاهای بازاریابی و تبلیغاتی آن را در اولویت قرار داده اند. بسیاری از آنها وب سایت های خود را راه اندازی کرده‌اند.

در سالهای اخیر و با ورود اپلیکیشن های موبایل به بازار ایران، فعالین صنف قالیشوئی امید دارند، تجربه موفق برخی از اصناف در حوزه ی استفاده از تکنولوژی های نوین و به ویژه بستر موبایل بتواند برای آنها هم تکرار شود. در حال حاضر اپلیکیشن های زیادی در بازار وجود دارند؛ که بصورت بخشی از خدمات خود؛ قالیشویی آنلاین را ترویج می کنند.

سایت های خدمات آنلاین

در کشور ایران نیز مانند بسیاری دیگر از نقاط دنیا در حوزه خدمات سایت‌هایی شکل گرفته است که به مشتریانی که به دنبال استفاده از این خدمات هستند، ارائه خدمات کنند. به عنوان مثال سایت‌هایی مانند پلاک، سنجاق، آچاره و … که در این حوزه فعالیت دارند. از طرفی برخی ارائه‌دهندگان خدمات نیز که خود قبلا به صورت سنتی سفارش دریافت میکردند مانند قالیشویی شربت اوغلی، قالیشویی فرش قرمز، قالیشویی ادیب و … نیز اقدام به طراحی وب‌سایت کرده‌اند و شما اطلاعات تماس خود را وارد می‌کنید تا با شما تماس بگیرند.

مزایا و معایب این روش

آیا این موارد به نیاز مشتری برای آگاهی از مسائلی همچون قیمت قالیشویی، زمان شستشو، هزینه‌های جانبی مانند کرایه و … پاسخگو است؟ در این روش‌ها نیاز است مشتری وقت گذاشته و با چند جای مختلف تماس بگیرد یا در سایت سفارش ثبت کند و منتظر تماس باشد تا بتواند قیمت‌های آنها را جویا شود و شرایط و زمان حضور خود را توضیح دهد. درسایت‌های خدمات آنلاین نیز قالیشویی‌ها از سمت سایت به مشتری معرفی می‌شوند و مشتری صرفا بین دو یا سه مورد حق انتخاب دارد. اما راه حل این موضوع چیست؟ که مشتری بتواند بهترین قالیشویی تهران را خود انتخاب کند؟

سامانه آنلاین خدمات قالیشویی

شما قادر خواهید بود تا در سامانه مقایسه و سفارش آنلاین قالیشویی پاک‌آوا که مخصوص همین خدمات است، سفارش خود را وارد نمایید و تمام قالیشویی‌های مجاز منطقه که سفارش‌شما را می‌توانند انجام دهند در سایت با قیمت قالیشویی مشخص سفارش شما به شما نمایش داده می‌شوند. شما می‌توانید قیمت‌ها را مقایسه کنید همچنین کیفیت کار نیز از نظرات مشتریان سابق مشخص است و صد البته که قالیشویی‌هایی که خدمات با کیفیت پایین ارائه دهند در این سامانه حضور نخواهند داشت. بعد از مقایسه شما فقط کافیست آدرس و زمان حضور خود را مشخص نمایید تا در همان زمان واحد انتخابی تان به شما مراجعه نماید. همینطور هر سوالی نیز در این حوزه داشته باشید پشتیبانی آنلاین تا لحظه‌ای که فرش خود را با کیفیت رضایت بخش پس از شستشو تحویل بگیرید در کنار شماست.

    انتخاب بهترین خدمات حق مسلم مشتری است.


– پاک آوا –

        برای مقایسه و سفارش آنلاین قالیشویی
        کلیک کنید.


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین بررسی کنید

قالی شویی نوروز ۹۸ را خودتان انتخاب کنید!

قالی شویی نوروز ۹۸ را خودتان انتخاب کنید! با نزدیک شدن به ایام نوروز و ایام خانه تکانی یکی…