خانه نظافت منازل بهترین راه تمیز کردن اجاق گاز

بهترین راه تمیز کردن اجاق گاز

تمیز کردن گاز

بعد از مدتی پخت و پز نوبت به تمیز کردن اجاق گاز میرسه تا بتونیم همچنان آشپزی رو با لذت ادامه بدیم. وقتی که چربی روی گاز رو گرفته و عملا سوختن چربی ها بوی بدی را ایجاد می کند، وقت آن رسیده که بریم سراغ نظافت گاز. اما بهترین راه تمیزکردن هر اجاق گازی چیست؟

تمیز کردن اجاق

اگر سیستم تمیزکننده ی خودکار در اجاق گاز یا ماکروفر وجود داشت، بهتر است به صورت دوره های کوتاه مدت و قبل از اینکه نظافت زیادی نیاز باشد از این امکان استفاده کنیم. بهترین روش استفاده نیز معمولا در دفترچه راهنما قید شده است. این سیستم با بالا بردن دمای اجاق مواد و جرم های باقی مانده در اجاق را سوزانده و تبدیل به خاکستر می کند. دوده های باقی مانده به راحتی قابل جمع آوری است. در نوع دیگری از اجاق های دارای لعاب کاری هم به راحتی مواد غذایی باقی مانده می سوزد و با دستمال آب گرم به راحتی قابل جمع آوری است. سایر اجاق های معمولی را میتوان با روش های معمولی که در ادامه آن را بررسی می کنیم به راحتی تمیز کنیم.

تمیز کردن اجاق به کمک دستمال
تمیز کردن اجاق به کمک دستمال

تمیز کردن اجاق با کمک سیستم های خودکار

قبل از تمیز کردن اجاق توسط سیستم خود اجاق حنما به خاطر ذاشته باشیم که کودکان را از آشپزخانه دور کنیم چرا که دمای اجاق به شدت بالا میرود و از طرفی حتما پنجره ها را باز کنید تا دود و بوی سوختن مواد از آشپزخانه خارج شود. قفسه های فر را هم بردارید و در آبگرم قرار دهید تا چربی آن جدا شود بهتر است چند قطره هم مایع ظرفشویی به آن اضافه کنید.

مرحله اول

پاک کننده خودکار اجاق

حالت خود تمیزکننده اجاق فر را روشن کنید. دمای اجاق را بین ۸۰۰ تا ۹۰۰ درجه فارنهایت (۴۲۷ و ۴۸۲ درجه سانتیگراد) قرار دهید. حتما از قفل بودن در آشپزخانه اطمینان حاصل کنید تا کودکان وارد آشپزخانه نشوند و آن هارا از این موضوع آگاه کنید. بگذارید فرآیند ۲ تا ۶ ساعت انجام شود تا همه مواد چسبیده به دیواره های اجاق به خاکستر تبدیل شود. بعد از اتمام فرآیند نیز بهتر است دو ساعت به اجاق زمان بدهید تا کاملا خنک شود.

مرحله دوم

سپس در اجاق را باز کنید و به کمک یک برس و خاک انداز خاکستر های داخل اجاق را جمع آوری کنید و بعد از یک دستمال نمدار کمک بگیرید. برای ادامه فرآیند تمیز کردن گاز میتوانید از مواد شوینده سازگار با گاز یا ترکیب آب و سرکه استفاده کنید. درنهایت قفسه ها نیز آبکشی کنید و در داخل اجاق قرار دهید.

برای اجاف هایی که درونشان لعابکاری شده نیز میتوانید بدون نیاز به حرارت دهی از یک دستمال نمدار و یک مایع پاک کننده اجاق استفاده نمایید.

دقت کنید که هرگز برای تمیز کردن این سطوح از سیم های ظرفشویی و مواد شیمیایی متفرقه استفاده نکنید. چرا که به لعابکاری فر شما آسیب میزند، از ترکیب های خانگی پاک کننده ها همچون آب و سرکه نیز میتوان کمک گرفت.

تمیز کردن اجاق گازهای معمولی

در ادامه بهترین راه تمیز کردن اجاق گازهای معمولی را توضیح میدهیم.

مرحله اول

پاک کردن اجاق گاز
محلول خانگی تمیز کننده گاز

ابتدا بهتر است یک مایع تمیز کننده درست کنیم میتوانید یک بطری خالی اسپری را بردارید. و یک لیتر آب را با ۴ قاشق غذاخوری (۵۶٫۷ گرم) جوش شیرین مخلوط کنید. بطری اسپری را خوب تکان دهید. حالا وقت آن رسیده که به سراغ گاز برویم و تمام صفحه و دیواره های اجاق را خوب اسپری کنیم بهتر است. اگر گاز خیلی چرب است از مقدار بیشترین جوش شیرین در محلولمان استفاده کنیم.

بعد از این مرحله لازم است تا یک ساعت صبر کنیم تا قسمت های سوخته نرم و قابل جدا شدن باشند. اگر بعد از یک ساعت همچنان قسمت های سوخته به گاز چسبیده بودند بهترست این مرحله را تکرار کنیم و بعد از اسپری مجدد یک ساعت دیگر صبر کنیم.

مرحله دوم

سپس به کمک یک کاردک قسمت های باقی مانده را جدا کنید. برای قسمت های خیلی سخت میتوانید از محلول های شیمیایی آمونیاک دار استفاده کنید تا از سطح فر جدا شود. در نهایت یک محلول رقیق سرکه سفید و آب با ترکیب نصف نصف تهیه کنید و به کمک یک اسفنج سطح گاز را خوب تمیز کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین بررسی کنید

چگونه سطوح سنگی را تمیز کنیم؟

بسیاری از مردم متوجه نمی شوند که هر نوع سنگ نیاز به محصولات و روش های تمیز کردن خاصی دارد …