خشک کردن فرش

خشک کردن فرش

خشک کردن فرش

خشک کردن فرش، مهم ترین مرحله پس از شستشوی فرش است. باقی ماندن رطوبت در فرش موجب آسیب به بافت آن می‌شود. باید هر چه سریع‌تر آب اضافی فرش گرفته شود. الیاف فرش به صورت کامل خشک شود. هر چه این زمان طولانی‌تر شود، آسیب بیشتری به فرش وارد می‌شود. خشک شدن فرش بستگی به عوامل متعددی دارد.

جنس فرش

شستشوی فرش دستباف و ماشینی هر دو در قالیشویی انجام می شود. فرش ها از جنس متفاوتی بافته می شوند. جنس الیاف فرش در جذب آب و رطوبت تاثیر دارد. برای مثال فرش پشمی مقدار بیشتری رطوبت را جذب می کند. این امر می تواند زمان خشک شدن فرش را طولانی تر کند. درحالیکه الیاف مصنوعی آب کمتری جذب می‌کنند.

خشک کردن ریشه‌های فرش
خشک کردن ریشه‌های فرش

اندازه فرش

مساحت فرش از عوامل تاثیرگذار در زمان خشک شدن فرش است. بدیهی است که قالیچه های کوچک ۳ یا ۶ متری در زمان کوتاه‌تری خشک خواهند شد. ولی فرش‌های بزرگتر به زمان بیشتری برای خشک شدن نیاز دارند.

خشک کردن فرش در قالیشویی

بزرگترین عامل افزایش زمان خشک شدن فرش در قالیشویی مربوط به سیستم تهویه است. پس از شستشو، فرش برای خشک شدن آماده می شود. تبخیر آب اضافی فرش موجب مرطوب شدن هوای قالیشویی می‌شود. این رطوبت محیط را نامساعد می کند. در قالیشویی‌ها از دستگاه‌های تهویه قوی استفاده می‌شود. دستگاه‌ها برای انتقال رطوبت به محیط خارج نصب شده و به صورت مداوم کار می‌کنند. گردش هوای محیط  بیشترین تاثیر را در خشک شدن فرش دارد. در محیط های بسته، پنجره‌ها بیشترین کارایی را در تبادل هوا دارند. تا حد زیادی هوا را در گردش نگه می‌دارند. خشک کردن فرش در محیط های بسته و دارای پنجره بدون تهویه مناسب بسیار دشوارتر و زمان‌بر است.

خشک شدن فرش‌های آویخته از دار
خشک کردن فرش

شرایط تهویه قالیشویی

پهن کردن فرش روی زمین زمان خشک شدن قالی را طولانی‌تر می‌کند. این امر اثرات نامطلوبی بر روی قالی ارزشمندتان دارد. آویزان کردن فرش ایده خوبی است. ولی باید با احتیاط همراه شود. ممکن است تار و پود فرش آسیب ببیند. آویزان کردن فرش خیس و کشیدن آن از دلایل اصلی پاره شدن فرش است. مراحل شستشوی فرش را در نوشته‌ای دیگر توضیح دادیم. استفاده از دستگاه‌های خشک کن در قالیشویی بهترین راه برای خشک کردن فرش های نفیس و دستباف است.

خشک شدن فرش‌ها در محوطه قالیشویی
خشک کردن فرش در هوای آزاد

در پاک‌آوا لیستی از بهترین قالیشویی‌ها را  پیدا کنید.

برای مقایسه و سفارش آنلاین قالیشویی
کلیک کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین بررسی کنید

از قالیشویی تا بهترین قالیشویی!

قالیشویی موضوعی که در شب عید ذهن شما را درگیر می‌کند. اگر فرش و قالی‌های خود را قصد دارید …