خانه چطوری میتونم... لکه سوختگی بر روی فرش و موکت

لکه سوختگی بر روی فرش و موکت

لکه سوختگی

لکه سوختگی

لکه سوختگی به راحتی در اثر یک بی احتیاطی، مثل افتادن ذغال یا سیگار روی فرش یا مبل ایجاد می شود. یکی از اتفاق های که ممکن است موجب آسیب رساندن به فرش شما شود. در این نوشته به راهکارهایی برای ترمیم جای سوختگی اشاره می ­کنیم.

جمع آوری خاکستر

در اولین مرحله خاکستر باقیمانده و موارد سوختگی را بایستی به کمک یک جارو از محل جمع ­آوری کنید. سپس سطح زیرین لکه سوختگی را که معمولا بر اثر حرارت ذوب شده و سیاه شده است با کمک پشت یک کارد میوه ­خوری و یا سیم­ ظرفشویی از محل با دقت جدا کنید. محل را تمیز نمایید. دقت نمایید اگر در محل سوختگی پرز­های سوخته برجسته بود، با کمک قیچی پرز ها را جدا کنید.

لکه سوختگی
لکه سوختگی

استفاده از شامپو فرش

در مرحله بعدی برای پاکسازی سیاهی لکه سوختگی فرش یا موکت مقداری شامپو فرش را در مرحله استفاده کنید. اگر محل سوختگی مانند سطح موکت بود، می‌توانید از محلول رقیق شده آب اکسیژن هم استفاده کنید.

در مرحله آخر سطح موجود را به خوبی بشویید و مراقب هم باشید که محدوده خیس بیشتر نشود تا موجب ایجاد لکه پس از خشک شدن نشود. نهایتا با یک پارچه محل ترمیم شده را خشک کنید. برای سریع­تر شدن فرآیند خشک شدن فرش نیز می‌­توانید جسمی زیر قرش قرار دهید تا از سطح زمین فاصله گرفته و هوا در زیر آن هم جریان پیدا کند. خشک کردن فرش از مهم‌ترین مراحل پس از شستشو است.

 

لکه سوختگی سیگار بر روی فرش
لکه سوختگی سیگار

جای سوختگی اتو

برای سوختگی‌­های وسیعتر مانند جای اتو یا قابلمه، با توجه به مقدار سوختگی راهکارهای متفاوتی وجود دارد. اگر سوختگی عمیق باشد و فرش سیاه شده باشد با توجه به محدوده سوختگی نمی‌­توان راهکار خانگی مناسبی را برای آن پیشنهاد داد. بهتر است که فرش را به یک قالیشویی مطمئن برای ترمیم و رفوگری جای سوختگی سپرد. اگر مقدار سوختگی کم بود به طوری که فرش یا موکت سیاه نشده باشد و صرفا تغییر رنگ خفیفی ناشی از اتو یا قابلمه باقی مانده بود. محل را با دستمال و شامپو فرش تمیز کنید. سپس برای حالت دهی پرز های فرش به کمک یک برس فرش را شانه بزنید تا به حالت اول برگشته و با سایر قسمت ها یکدست شود.

سوختگی توسط اتو
سوختگی اتو

لکه شمع

برای از بین بردن لکه شمع بهتر است مقداری یخ را داخل نایلون قرار داد. نایلون یخ را به سطح لکه شمع که روی فرش ریخته بمالیم. لکه شمع به دلیل وجود پارافین چرب بوده و بهتر است برای برداشتن آن از دستمال استفاده نکنیم. پس از استفاده از یخ با کمک پشت کارد میوه خوری لکه شمع ذوب شده را جدا کنیم. برای مقدار باقیمانده که جدا نمی ­شود بهتر است یک دستمال پارچه‌ای نخی یا دستمال کاغذی را روی آن قرار دهیم. سپس با کمک حرارت اتو که روی دستمال قرار می‌­دهیم به ذوب شدن لکه کمک کنیم. بهتر است با دستمال تمیز این مرحله را چند بار تکرار کنیم تا تمام مواد باقیمانده به دستمال بچسبد.

پاک کردن لکه شمع
لکه شمع

در نهایت محل باقی مانده را به کمک محلول رقیق شده مایع ظرف‌شویی و آب پاک نمایید. اجازه دهید فرش خشک شود. توجه کنید که هرگز دستمال را روی لکه مالش ندهید، چرا که این کار باعث پخش شدن لکه می‌شود .برای لکه برداری صحیح می ­توانید از این مطلب کمک بگیرید اگر تا به حال آن را نخوانده‌اید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین بررسی کنید

لکه شکلات

لکه شکلات و چند گام تا خلاصی از دست این لکه… خوش­بختانه با انجام سریع کارهای زیر و ک…