خانه چطوری میتونم... قالیشویی شستشوی فرش در یک کارخانه قالیشویی

شستشوی فرش در یک کارخانه قالیشویی

قالیشویی و مراحل شستشوی فرش

تا به حال فکر کرده اید قالیشویی ها چگونه این حجم از سفارشات را مدیریت می کنند؟

در این نوشته قصد داریم تا مراحل شستشوی قالی را در یک کارگاه قالیشویی شرح دهیم. پس ازدریافت فرش از شما و تحویل آن به قالیشویی، مراحل زیر پیش روی یک فرش است.

خاک گیری

ابتدا فرش ها را باز می کنند. به کمک یک برس که روی فرش حرکت می‌دهند و زدن ضربه خاک فرش گرفته می شود. البته در روشی دیگر، فرش روی نوار نقاله ای حرکت می‌کند و باچرخش کامل فرش، لای بافت ها به خوبی برس می‌خورد. در این روش خاک فرش خوب گرفته می‌شود. جرم هایی مثل دانه‌های ریخته برنج و… خالی می‌شود.

خاکگیری فرش

شستشو

روش سنتی

شستشوی فرش به چند طریق صورت می گیرد. در روش سنتی معمولا کارگران قالیشویی به وسیله فرچه های دستی یا ماشینی روی فرش حرکت می‌کنند. البته قبل از این مرحله خیساندن فرش است.

شستشوی فرش با روش قدیمی
شستشوی فرش با روش قدیمی

روش نوین

در روش جدید از ماشین‌های تمام اتوماتیک استفاده می‌کنند. فرش وارد این دستگاه‌ها می شود. ابتدا توسط لرزش و برس فرش خاک‌گیری می‌شود. سپس با آبپاش و برس فرش شستشو می‌شود. این مطلب در نوشته از تاریخچه قالیشویی تا روش های مدرن شستشو مفصلا توضیح داده شده است.

آب‌گیری

پس از شستشوی فرش مرحله آبگیری است. در قالیشویی ها آبگیری معمولا به دو روش انجام می شود. روش سنتی تر استفاده از آبگیرهای دیگی است. معمولا چند فرش در این آبگیرها قرار می دهند. تا کردن فرش ها و چرخش این آبگیر می تواند به فرش آسیب بزند. مواردی مثل تاب افتادن فرش از شایع ترین آسیب هاست. اما این آبگیرها مناسب پتو و پرده هستند. روش دیگر استفاده از آبگیر های لوله‌ای است. این دستگاه ها جدیدتر هستند. فرش ها پس از شستشو به صورت لول و تکی وارد آبگیر می شوند. دستگاه با چرخش در دور بالا آب فرش را می گیرد. این روش به فرش آسیبی نمی رساند.

خشک کردن

مرحله خشک کردن فرش معمولا بعد از آبگیری است. در قالیشویی هایی که در مناطق رطوبتی مثل شمال کشور هستند این مرحله اهمیت بیشتری دارد. در سایر مناطق فرش پس از آبگیری پهن می شود. پهن کردن فرش بر روی دارها معمولا ۲۴ ساعت کافیست. اما در مناطق شمال کشور فرش با پهن کردن خشک نمی شود. در این مناطق از خشک کن ها اسفاده می کنند. معمولا فرش ها از یک طرف وارد خشک کن می شوند. دمای بالا و گردش هوا باعث خشک شدن سریع فرش خواهد شد.

خشک کن فرش
خشک‌کن های فرش در قالیشویی

بسته بندی

قالیشویی پس از خشک شدن فرش آن ها را کاور می کنند. سپس فرش ها به انبار منتقل می شوند. در نهایت پس از طی همه این مراحل فرش اماده تحویل است. ماشین ها فرش ها بارگیری کرده و طبق آدرس ها پخش خواهند کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین بررسی کنید

از قالیشویی تا بهترین قالیشویی!

قالیشویی موضوعی که در شب عید ذهن شما را درگیر می‌کند. اگر فرش و قالی‌های خود را قصد دارید …