لکه چایی

لکه چایی

لکه چای

اگر تا به حال هنگام چای خوردن تجربه ریختن چایی روی لباستان را داشته باشید یا ناگهان دستتان به لیوان چایی بخورد و چای روی فرش بریزد احتمالا پیش خود فکر میکنید که در یک دردسر حسابی افتادید. چای به خاطر داشتن ماده تانین باعث ایجاد لکه میشود. برای پاک کردن آن امتحان راه هایی که در ادامه پیشنهاد می شود بسیار کمک کننده است. همیشه به خاطر داشته باشیم که هر چه سریع تر اقدام به پاک کردن لکه کنیم کارمان آسانتر است.

ریختن چایی
ریختن چایی بر روی فرش

جمع آوری چای 

در مرحله اول با یک دستمال خشک چای ریخته شده بر روی فرش را جمع آوری کنید. سعی کنید دستمال تمیز را مرتب بر روی لکه چای فشار دهید و تا جایی که میتواند چای را به خود جذب کند. میتوانید از یک دستمال نمدار هم کمک بگیرید. تا بعد از جمع کردن چایی لکه را رقیق تر نمایید. سپس به وسیله دستمال آن را جمع کنید.

پاک کردن چایی
پاک کردن لکه چایی

.

پاک کردن لکه چای با کمک شامپو

در مرحله بعد بهتر است از یک شامپو فرش کمک بگیرید. دقت کنید که اگر قسمت رنگی فرش چای ریخته، بهتر است قبل از استفاده توضیحات پشت شامپو فرش را مطالعه نمایید. بهتر است مقداری شامپو فرش بر روی فرش بریزید. بعد از مدتی به کمک یک دستمال آن را جمع کنید. میتوانید این مرحله را چند مرتبه تکرار کنید تا لکه پاک شود.

پاک کردن لکه چای با کمک سرکه

در مرحله بعد اگر لکه همچنان باقی مانده بود میتوانید محلول رقیق سرکه سفید را با مخلوط کردن سرکه سفید و آب با نسبت یک به چهار تهیه کنید. به عبارتی یک قاشق سرکه را در یک فنجان آب بریزید. محلول حاصل را به کمک یک اسفنج یا دستمال رو لکه بکشید. اجازه دهید تا ده دقیقه بماند سپس با کمک یک دستمال مرطوب تمیز آن را پاک کنید. در آخر حتما با یک محلول شوینده مثل شامپو فرش محل را آبکشی نمایید تا بوی سرکه از بین برود.

پاک کردن لکه چایی
محلول پاک کننده لکه چایی

به عنوان راه حلی دیگر میتوانید مقدار ماست را روی لکه بریزید. بعد از دو الی سه دقیقه ماست را از روی فرش جمع کنید. محل را با یک دستمال نمدار نیز تمیز کنید تا اثری از لکه نماند. در بعضی از منابع هم پیشنهاد شده که مقداری نمک را به صورت خشک بر روی لکه بریزد. سپس بر روی نمک ها مقداری آب گازدار یا چند قطره آب لیمو بریزید. بعد از گذشت یک الی دو دقیقه با کمک یک دستمال نمدار آن را جمع آوری نمایید. در آخر با دستمال تمیز محل لکه را پاک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین بررسی کنید

لکه سوختگی بر روی فرش و موکت

لکه سوختگی لکه سوختگی به راحتی در اثر یک بی احتیاطی، مثل افتادن ذغال یا سیگار روی فرش یا م…