خانه انواع فرش انتخاب فرش دیگر کار سختی نیست!

انتخاب فرش دیگر کار سختی نیست!

انتخاب فرش مناسب

انتخاب فرش 

یک فرش مناسب میتواند فضای یک اتاق را گرم کند و تاثیر زیادی در برداشت و احساس شخص از آن محیط بگذارد،
مهم ترین نکات انتخاب فرش را میتوان در سه عنصر کلیدی خلاصه کرد:
اندازه، رنگ و جنس فرش

طراحی اتاق

در این قسمت سعی میکنیم گام به گام برای انتخاب بهترین فرش یک اتاق راهکارهای عملی را مرور کنیم. بی شک فرش نقش خیلی مهمی در دکوراسیون خانه داشته و از این رو شاید بهتر باشد با دقت بیشتری فرش مناسب را انتخاب کنیم.

اندازه مناسب فرش

اولین مرحله بدست آوردن اندازه اتاق هست که با یک متر ساده قابل انجام است. در مرحله بعد باید طرح مورد نظر را در اتاق فرض کنیم. به طور مثال اگر میخواهیم از مبل استفاده کنیم، مبل ها تا چه اندازه جلو می آیند. یا اگر قصد داریم از چند فرش استفاده کنیم، اندازه های مختلف هر یک را معلوم کنیم. این کار را به سادگی با چیدن روزنامه ها کنار هم شبیه سازی کنید.

چیدمان مبلمان

برای قرار گرفتن مناسب فرش و مبل ها چندین وضعیت متداول طراحی هست که می توانید از این مدل ها کمک بگیرید. همچنین برای اندازه ها بهتر است انواع شکل های مختلف را نیز متصور باشید که به چه صورت میتوانید از فرش استفاده کنید. انواع فرش ها در شکل های مختلف از مستطیل و مربع تا فرش های دایره ای شکل و فانتزی قابل استفاده است.

اندازه مناسب فرش
اندازه فرش

محل قرار گیری فرش

لازم است به چند مورد دیگر نیز دقت کنید که به عنوان مثال فرش وقتی جلوی در قرار میگیرد مزاحم باز و بسته شدن در نباشد و به زیر در گیر نکند. اگر محلی پر تردد هست آیا میخواهید فرش آن مسیر را پوشش دهد یا اینکه بهتر است از پادری یا تیکه کناره استفاده کنید.

فرش مناسب برای زیر میز

با به عنوان مثالی دیگر برای قرارگیری میز نهارخوری بهتر است اندازه میز را بگیرید سپس از هر سمت به آن هفتاد سانت یعنی ۱۴۰ سانتی متر به طول و ۱۴۰ سانتی متر به عرض اضافه کنید این کار کمک میکند تا هنگام نشستن بر صندلی پایه های صندلی بر روی فرش باشد و صندلی تکان نخورد. یا اگر برای اتاق خواب به دنبال یک فرش هستید بهتر است از ابعاد تخت خواب خود ۵۰ سانت فرش را بزرگتر بگیرید. یا اگر برای تزیین محل کار خود و دفترتان به دنبال فرش هستید بهتر است برای زیر میز نشیمن ابعاد مناسبی را انتخاب کنید و فرش از اطراف آن بیرون نزند.

قرارگیری مناسب فرش
ترکیب فرش و طراحی اتاق

طراحی و سبک فرش

در مرحله بعد که اندازه فرش خود را انتخاب کردید نوبت آن است تا سبک و جنس فرش خود را مشخص کنید دقت کنید که با توجه به سبک های متفاوت که این روزها در بازار وجود دارد میتوانید بهترین مدل را با توجه به کاربری محل خود انتخاب کنید به عنوان مثال سبک های اداری برای محل های پر رفت و آمد مناسب است و قابل شستشو می‌باشد و سبک های پشمی برای کاربری های خانگی که قابلیت جارو زدن داشته باشد مناسب است. برای محل هایی مثل اتاق خواب کودکان استفاده از جنس های دارای مخمل با کرک های کم که عمدتا روی آن می‌شینند و کمتر راه میروند مناسب است.

انواع مختلف فرش
انواع فرش
یکپارچگی طراحی اتاق و طرح فر
سبک و طرح فرش

جنس فرش

با تنوع گسترده جنس نخ های فرش  از پشم تا نخ های پلاستیکی کار انتخاب را کمی سخت میکند. اما توجه کنید که نخ فرش صرفا در ویژگی های ظاهری اهمیت ندارد و حس که هنگام قدم زدن بر روی فرش به شما منتقل می شود هم در انتخاب فرش بسیار مهم است. برخی از  مهمترین جنس های نخ  را می شود به صورت خلاصه در اینجا آورد.

جنس فرش
جنس فرش

الیاف بافتنی مانند پشم بسیار گرم و نرم و راحت هستند. معمولا این الیاف قیمت هایی بالاتر از نخ های پلاستیکی دارند. این الیاف پرز زیادی به خود جذب می کنند. در نتیجه نیاز به رسیدگی و نظافت بیشتری دارند. شستشوی فرش نیز با توجه به محدودیت های زندگی شهرنشینی به صورت مکرر کار سختی است. البته پشم عمر بیشتری نسبت به سایر جنس های الیاف ها دارد. جنس های دیگری همچون سینتیک ها هستند که از معروف ترین آنها می توان به نخ های نایلونی اشاره کرد. این جنس برای حجم دهی خیلی مناسب هستند. معمولا حالت پف می ایستد و قیمت آنها ارزانتر بوده و راحت تر تمیز می شوند. البته عمر این جنس زیاد نبوده و در برابر نور خورشید تغییر رنگ می دهند. در محل های پر تردد نیز زودتر ساییده و مستهلک می شوند.

اندازه‌های مختلف فرش
اندازه‌های مختلف فرش

سه عامل مهم در انتخابِ جنس فرش
میزان رفت و آمد، قابلیت شستشو و راحتی آن است.

رنگ فرش

در مرحله آخر میتوان انتخاب فرش خوب را با یک رنگ مناسب تکمیل کرد. بهتر است اگر در ابتدای مراحل تکمیل کردن وسایل دکوراسیون خود هستید یک خانواده رنگ را مشخص کنید. در آن طیف رنگی به خرید و تکمیل وسایل بپردازید. اگر برای تکمیل وسایل خود هم به خرید میرود، از مکمل بودن رنگ ها کمک بگیرید. همچنین از رنگ بندی های فرش های دستباف و فرش های ماشینی با رنگ بندی های جدید غافل نشوید. شستن فرش در قالیشویی‌ها برای حفظ رنگ، مخصوصا برای فرش‌های دستباف امری ضروری است.

رنگ‌بندی مناسب فرش
رنگ‌بندی مناسب فرش

یک رنگ متفاوت نیز میتواند اتاق را از حالت یکنواختی خارج کند. انتخاب فرش با زمینه روشن تاثیر زیادی در روشن شدن فضا دارد. دقت کنید که تمیز نگه داشتن رنگ های روشن هم سختی های خود را دارد که بهتر است جنس های قابل شستشو را بکار بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *